wtorek, 1 marca 2016

Na zachodzie bez zmian

Bądź miła dla innych.


 To co mówisz do innych ma duży wpływ na to co myślisz o sobie samej.


 Jeśli innym w kółko powtarzasz że są do dupy - to Twoja podświadomość zaczyna tak samo myśleć o Tobie.


Wiśta wio łatwo powiedzieć(-;


*********************************************
http://www.msn.com/pl-pl/styl-zycia/dom-i-ogrod/prymulki-doniczkowe-czy-po-zakupie-trzeba-ro%c5%9blin%c4%99-przesadzi%c4%87-instrukcja-przesadzania-krok-po-kroku/ar-BBp92MK?li=AAaGjkQ&ocid=iehp




Prymulki doniczkowe - czy po zakupie trzeba roślinę przesadzić? Instrukcja przesadzania krok po kroku© www.thinkstockphotos.com prymulki

Kwitnące prymulki doniczkowe są chętnie kupowane do dekoracji naszych domów, mieszkań czy biur. Czy zakupioną w sklepie bądź kwiaciarni prymulkę w doniczce trzeba od razu przesadzić w nowe podłoże i do nowej doniczki? Przeczytaj, czy przesadzanie prymulek jest konieczne i jak to zrobić.

Kolorowo kwitnące prymulki (pierwiosnki) to prawdziwa ozdoba naszych zimowych i wiosennych wnętrz. Doniczkowe prymulki - ze względu na korzystną cenę - kupujemy często w marketach. Tam zresztą ich wybór jest zazwyczaj największy.

Na co zwrócić uwagę kupując prymulki w doniczkach?

Decydując się na zakup prymulki w doniczce, zawsze sprawdźmy kondycję rośliny, bo potem móc się długo cieszyć jej pięknem. Wybierając roślinę sprawdźmy przede wszystkim, czy nie widac na jej częściach oznak chorobowych czy śladów żerowania szkodników. Liście i kwiaty prymuli powinny być zdrowe, bez plam, przebarwień oraz dziurek, pozbawione śladów pleśni. No i oczywiście powinny być jędrne, niezwiędnięte. Jeśli coś budzi nasza wątpliwość, lepiej zrezygnować z zakupu prymulek.

Czy po zakupie prymulki trzeba przesadzić

W uprawie doniczkowych prymul używa się często podłoża mocno przepuszczalnego, które łatwo ulega przesuszeniu. Dodatkowo >prymulki to rośliny o niewielkich rozmiarach, które sadzone są w niedużych doniczkach, zawierających niezbyt dużą ilość podłoża.
Te dwa elementy powodują, że ziemia w doniczkach dośc szybko przesycha, co powoduje, że korzenie roślin mają ograniczoną podaż wody do pobierania. Do tego plastikowe doniczki, w których sprzedawane są prymulki nie są zbyt dekoracyjne. Dlatego po zakupie i przyniesieniu do domu warto doniczkowe prymulki przesadzić.

Jak przesadzać prymulki - instrukcja krok po kroku

Przesadzanie prymulek krok po kroku:
  1. Przygotuj nową doniczkę - powinna być większa o rozmiar albo dwa od tej, w której rosła prymulka; nowa doniczka nie może być zbyt duża. Pamiętajmy, by doniczka miała otwór w dnie umożliwiający odpływ nadmiaru wody.
  2. Przygotuj świeże podłoże - najlepiej kupić gotowe podłoże uniwersalne do kwitnących kwiatów doniczkowych. Podłoże podczas przesadzania powinno mieć temperaturę pokojową.
  3. Na dno nowej doniczki wsyp warstwę drenażu (np. keramzytu). Warstwa ta powinna mieć około 2 cm grubości.
  4. Pokryj drenaż warstwą podłoża i niezbyt mocną ją dociśnij.
  5. Delikatnie wyjmij prymulkę z doniczki, w której rosła dotychczas, starając się nie uszkodzić bryły korzeniowej. Przy okazji warto sprawdzić stan korzeni.
  6. Umieść podziemną część rośliny w nowej doniczce i obsyp ze wszystkich stron świeżym podłożem, delikatnie je dociskając do roślliny i ścianek doniczki. Roślina powinna być posadzona na takiej głębokości, jak rosła poprzednio - nie można posadzić jej głębiej, ale nie może także wystawać nad powierzchnię ziemi w doniczce.
  7. Po uzupełniu podłożem górnej części doniczki (pamiętajmy o pozostawieniu około 1 cm wolnej przestrzeni do górnego brzegu doniczki), roślinę należy ostrożnie podlać niewielką ilością wody.


Znalazłam to w sieci. Może się to komuś przyda. Na Walentynki dostałam prymulki i tez je powinnam przesadzić do większych doniczek. Dziś 1 marzec a na dworze sypie śnieg. Mnie tam wszystko jedno i tak nie wychodzę. Ale nie będę tu narzekała bo to i tak nic nie pomoże.
****************************************************
Teraz jestem już po obiedzie(naleśniki z pieczarkami według mojego sprawdzonego przepisu) a tu w sieci taki przepis znalazłam. ciasto robię inaczej ale następnym razem takie jak w tym przepisie spróbuję zrobić 
.
http://www.kasiawkuchni.pl/obiadki/nalesniki-z-pieczarkami-i-sosem-smietanowym

4 komentarze:

  1. ... kiedyś moja mama była w tym dobra, nawet i ja potrafiłem robić zaszczepki prymulek ... z całej wsi przychodzili po zaszczepki ... osobiście nie przepadałem za nimi ... brudziły okna, owszem były piękne, czerwone, różowe ... zawsze do Grobu Pańskiego ofiarowywane ... a co ja? ... po najmniejszej linii oporu ... kroton, który w tym roku mi podupada, traci liście ... amarylisy czerwone i białe ... reszta to przydomowy las, czyli drzewka szczęścia ... na które to szczęście nadal liczę ... jak na chłopa to może być ... pozdrawiam ... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. kroton lubi wodę bez związków wapnia czyli dobrze by było wodę do podlewania przegotować i odstawić na 12h i dopiero taką podlewać. Ale to chyba wiesz Andrzeju. Pozdrawiam-;))

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam dużo kwiatów. Podglądam 5 moich storczyków, którym jesienią przeprowadziłam konkretny zabieg higieniczny: oczyściłam korę, poobcinałam stare korzenie. Jeden z nich zakwitł miesiąc temu, trzy inne puszczają młode pędy. Czekam na kwiaty pozostałych, myślę, że wiosną mnie zaszczycą. A w ogrodzie hiacynt i tulipany wypuściły liście. I na bzie pąki. Pozdrawiam Uleczko :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Miałam storczyki ,teraz nie mam. A u mnie powróciła zima. Cały czas śniegiem sypie. Pozdrawiam Aniu-;)

    OdpowiedzUsuń