http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/111970,polska-truje-na-potege-bedzie-kara
Najbardziej skażone powietrze zalega najczęściej nad województwem śląskim i małopolskim, gdzie bezpieczne normy są przekraczane niemal w każdym miesiącu. Wśród zasmrodzonej Polski nagroda należy się Trójmiastu, Elblągowi, Koszalinowi, Zielonej Górze i Olsztynowi, które mają najczystsze powietrze.
Spośród 65 miast w Polsce, które zostały przebadane przez WHO, tylko 6 mieści się w normie. Na przykład w Krakowie roczne stężenie pyłu zawieszonego jest 3,5 razy wyższe niż w Gdańsku. W Unii Europejskiej na tak dużą skalę normy łamane są bardzo rzadko.
Największe problemy mają Włosi, Holendrzy i Belgowie. Ustalonych norm zanieczyszczenia powietrza nie przekraczają Finlandia i Irlandia. Pozostaje mieć nadzieję, że nasze władze się opamiętają i nie zapłacimy za smog podwójnej ceny, bo już teraz płacimy własnym zdrowiem.
A jak możemy przeciwdziałać smogowi? Przede wszystkim wymienić swój piec węglowy. Władze Krakowa będą dopłacać do kupna pieców elektrycznych, gazowych lub podłączenia się do miejskiej sieci grzewczej nawet 15 tysięcy złotych.
Wystarczy tylko zapoznać się z regulaminem oraz wypełnić wnioski. Kto pierwszy, ten lepszy, ponieważ pieniędzy wystarczy tylko dla 200-300 osób. Niestety zapotrzebowanie jest wielokrotnie większe.
Ograniczenie smogu to także rzadsze palenie w piecu, a także używanie mało toksycznych materiałów, przede wszystkim nie palenie butami czy plastikiem, ponieważ zanieczyszczają one nie tylko powietrze na zewnątrz, lecz również wewnątrz budynku. www.twojapogoda.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz